Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankalar tarafından müşterilere verilen nakit para taşınması anlayışının yerine geçen ve taksitli alış veriş imkanını kart sahiplerine sunan bir alış veriş gerecidir. Günümüzde hemen hemen tüm bireylerde, bir ya da birden fazla kredi kartı bulunmaktadır.

Kredi Kartı Borçları

Kredi kartı borçları yapılan harcamalar neticesinde, banka tarafından bireylerden geriye istenen ve geri alır iken, üzerine belli miktarda faiz konulan maddi değerlerdir. Yapılan kontrolsüz harcamalar ve düzensiz ödemeler neticesinde, tüketiciler tarafından en sık karşılaşılan sorunlar olarak görülmektedir.

Kredi Kartı Borçları Taksitlendirme Nedir?

Kredi kartlarının kullanımı sonucunda meydana gelen ödeme işlemlerinin bir ya da birden fazla aksatılması halinde borçlar katlanmakta ve özellik ile sabit gelirliler açısından ödeme güçlüğü yaşanmasına neden olmaktadır.

Kredi kartı borçlarının ödenememesi durumunda devreye giren ve kart sahiplerine yardımcı olan işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmeler, kart sahiplerine sunmuş oldukları hizmetleri kredi kartı taksitlendirme başlığı altında toplamışlardır.

Uygulanan bu taksitlendirme işlemi aslen yapılan bir alış veriş ile aynı mantığı taşımaktadır. Kart borcu bir işletme tarafından tamamını kapsayacak şekilde ödenmekte, ödeme işleminin tamamlanması sonucunda alış veriş sistemi devreye girmekte ve borcun tamamı tekrar geri çekilerek, eşit taksitler haline getirilmektedir.

Kredi Kartı Taksitlendirme Yapan Siteler

Taksitlendirme işlemini gerçekleştiren işletmelere ulaşmanın en kolay yolu, internet ortamının kullanılmasıdır. İnternet üzerinden yapılacak kart taksitlendiren siteler araştırmalarında ihtiyaç sahiplerine bu hizmetleri sunan işletmelere ulaşmak mümkündür.

İhtiyaç sahiplerine talepleri doğrultusunda hizmet veren bu işletmeler genelde İstanbul kart taksitlendirme ya da İzmir kredi kartı taksitlendirme gibi başlıklar ile kurulmuş olan firmalardır.

Kredi Kartı Taksitlendirme İşlemlerinden Kimler Yararlanabilir?

Biriken kart borçlarının taksitlendirilmesi maksadı ile gerçekleşen kredi kartı borcu taksitlendirme işlemlerinden ihtiyaç duyan herkes yararlanabilmektedir.

Borçların yeniden yapılandırılması olarak da ifade edilen bu hizmetten yararlanmak için, işletmelerin yer aldığı illerde bulunmak, yani o illerde yaşıyor olmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Borç taksitlendirme işlemini yapmak isteyen herkes, ülkenin neresinde yaşıyor olur ise olsun, hizmetten faydalanma şansına sahiptir.

Kredi Kartı Taksitlendirme Masraflı mıdır?

Her hizmetin ya da her alış verişin olduğu gibi kart taksitlendirme işlemlerinin de bir bedeli bulunmaktadır.

Taksitlendirme işlemini gerçekleştiren işletmeler ile irtibata geçilmesi halinde, alınacak masrafı öğrenmek ve uygulanacak işlemlerin detayları hakkında bilgilenmek mümkündür.

Kart Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kart taksitlendirme işlemleri kısa zaman dilimleri içerisinde ya da diğer tabiri ile maksimum yarım saat ile bir saat aralığında gerçekleştirilen işlemlerdir.

Güvenilir bir işletmenin bulunması ve bu işletme ile irtibata geçilmesi halinde,kartların borcu anında kapatılarak ihtiyaç sahipleri tüm olumsuzluklardan kurtulmaktadır.

İşlem basamakları, işletme ile irtibata geçilmesi, kart bilgilerinin taksitlendirme yapacak firmalara verilmesi, kart içinde olan bakiyenin hizmet bedeli olarak alınması, kart borcunun tamamının kapatılması, borç kapama işleminin ardından yatırılan miktarın tamamının yeniden geri çekilmesi olarak yürütülmektedir.

Sayılan tüm bu işlemler, hizmet sunan firma ve kart borcu bulunan şahıs arasında karşılıklı görüşmeler ışığında gerçekleştirilmektedir. Hizmetin işleyiş şekli açıklandığı şekli ile uygulanmakta olup kart taksitlendirme nasıl yapılır? Sorusunun karşılığına denk gelmektedir.

Kredi Kartı Taksitlendirmek Bankalara Göre Avantajlı mı?

Kredi kartı taksitlendirmek, daha doğrusu kredi kartı borçlarını bu alanda hizmet gösteren firmalar aracılığı ile eşit taksitlere bölerek ödemek, bankalara göre daha avantajlı görülmektedir.

Avantajın en belirgin nedeni, bankalar tarafından uygulanan yüksek faizler, normal kart faizlerinin haricinde eklenen gecikme faizi ile temerrüt işlemleri ve eğer hukuki boyuta ulaşmış ise, ekstradan yük getiren avukatlık icra masrafları gibi yükümlülüklerdir.