Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Avantajlı mıdır?

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Avantajlı mıdır?

Kredi kartı limitinizi kullanmaya başladığınız andan itibaren borcunuz başlar. Limitiniz 1000 TL ve siz sadece 400 TL’sini kullandınız. Bu durumda borcunuz net olarak 400 TL’dir. Fakat birçok insan kredi kartlarını bilinçsiz olarak kullanır.

Bilinçsiz kullanan kişilerin birçoğu yüksek limitli kredi kartlar kullanan kişilerden oluşmaktadır. Yüksek limitli kartların içinde bulunan harcama limitinin tamamını kullanan kişiler dönem sonunda borçlarını ödeyemeyecekleri için kredi kartı borcu taksitlendirme işlemini yapmak zorunda kalırlar.

Bilinçsizce kullanmak yerine borcunuzu takip etmenizde fayda vardır. Harcadığı limitin farkında olmayan kişiler farkında olmadıkları gibi dönem sonuna kadar harcama yapmaya devam ederler. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız kullandığınız limitin ne kadar olduğunu bilmelisiniz.

Borcunuzu veya limitinizden ne kadar kullandığınız öğrenmek için bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir bilgileriniz doğrultusunda öğrenmek istediğiniz soruları olabilirisiniz.

Kredi Borcunu Taksitlendirme

Limitinizi belirlemeden önce aylık alışveriş giderinizi hesaplayın ve bu doğrultuda alışveriş için aylık en fazla ne kadar ücreti net olarak ödeyebileceğinizi saptayın.

Kendinizi zorlamadan ödeyebileceğiniz en az net ücreti kredi kartı limitiniz olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca kredi kartları yalnızca alışveriş amaçlı kullanılmaz, aynı zamanda kredi kartınızın limitinde bulunan belli bir miktarı çekerek nakit olarak da kullanabilirsiniz.

Borcunu ödeyemeyen kişiler kredi borcu taksitlendirme talebinde bulunurlar ve bu talep hemen her banka tarafından kabul edilmektedir. Borç ödeme seçenekleri başında gelen taksitlendirme işlemi tamamen bankalar tarafından müşterilere kolaylık sağlanma amacı doğrultusunda geliştirilmiştir.

Borcunuzu taksitlendirme isteğiniz doğrultusunda banka size kaç ayda borcunuzun ne kadarını hangi tarihlerde ödemeniz gerektiğini açıklar. Bu doğrultuda borcunuzu mutlaka ödemeli ve bankanın belirlediği ödeme tarihlerinin dışına çıkmamalısınız.

Kart Taksitlendiren Siteler

Kart borcunuzun banka tarafın-da ne şekilde taksitlendirileceğini bilmiyor iseniz, kart taksitlendiren sitelere göz atabilirsiniz.

Bu siteler kesinlikle banka siteleri değil yalnızca borcunuzun ne şekilde taksitlendirile bilineceği hakkında ön bilgi almanıza yardımcı olabilecek sitelerdir. Banka tarafından borcunuzun taksitlendirilmesi bankanın siz müşterisine sunduğu bir kolaylıktır.

Bankanın sunduğu bu kolaylığı göz ardı etmemeli ve borcunuzu zamanında ödemeye özen göstermelisiniz. Bankalar bu kolaylığı müşteri ayırımı yapmadan neredeyse bütün müşterilerine sunmaktadır. Müşterilerin bir kısmı kart limitini tamamını kullanırken bir kısmı da yalnızca limitin bir kısmını kullanmaktadır. Limitinin bir kısmını veya tamamını kullanan, aynı zamanda borç ödemelerini düzenli olarak yapan müşterilerin bir dönem borcunu ödeyemediği durumlarda söz konusu olabiliyor.

Bankaların taksitlendirme kolaylığı da genellikle bu müşterilerin zaman zaman ekonomik sıkıntıya düşebileceklerinin normal olarak gözlemlenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme

Kredi kartı kullanıcılarına sağlanan kredi kartı borç taksitlendirme kolaylığı kullanıcıları kartlarını gönül rahatlığı ile kullanmalarına ön ayak oluyor. Kart borcu birçok kişinin yaşamış veya yaşayabileceği bir sorundur.

Bankalarda ki saygın müşterilerin bile zaman zaman karşılaşabildikleri bir sorundur. Kart borcunuzu düzenli olarak ödeyebilmeniz için, ödemesini yapabileceğiniz limitli kartları kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde borcu ödeyemez iseniz borç taksitlendirme seçeneğinden başka şansınız olmayacaktır.

Kredi Kart Taksitlendirme

Kredi kartlarında limit vardır ve limitin içeriğinde bulunan miktarın ne kadarını kullanırsanız dönem sonunda o miktarı ödemekle yükümlü olursunuz.

Banka size kredi kartı verirken aylık gelirinizi göz önünde bulundurarak limit belirler. Bu limitin tamamını kullanıp borçlanmak yerine ödeyebileceğiniz miktarı kullanarak sorunsuz bir kullanıcı olmalısınız. Fakat zaman zaman borç ödeyememe gibi durumlar söz konusu olabiliyor, bu gibi durumlarda kredi kart taksitlendirme talebinde bulunmanızda fayda olacaktır. Bu sayede borcun tamamını bir anda ödemeyecek taksitler halinde ödemeye başlayacaksınız.